Podczas posiedzenia zaprezentowano sprawozdanie z działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu w 2018 roku.
W roku ubiegłym łącznie zarejestrowano 15 001 osób, z czego 66% to osoby rejestrujące się elektronicznie. Z ewidencji bezrobotnych i poszukujących pracy wyłączono 16 496 osób łącznie.
Osobom bezrobotnym oferowano wiele różnorodnych form wsparcia, w ramach programów aktywizacji zawodowej ze środków Funduszu Pracy (w tym dodatkowych środków finansowych pozyskanych z rezerw MRPiPS) oraz ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Największą popularnością cieszyły się szkolenia zawodowe (1 030 osób), staże u pracodawców (565 osób) oraz przyznanie środków finansowych na podjęcie własnej działalności gospodarczej (505 osób). Łącznie na aktywizację zawodową wydatkowano kwotę ponad 22 mln zł.
Pracodawców zachęcano do tworzenia nowych miejsc pracy dla osób bezrobotnych. W tym zakresie podpisano 567 umów z pracodawcami. Ponadto wspierano kształcenie ustawiczne pracodawców i ich pracowników w ramach środków Krajowego Funduszu Szkoleniowego – 1 001 osób skorzystało ze wsparcia.
Powiatowa Rada Rynku Pracy pozytywnie oceniła działalność Urzędu w 2018 roku, zwracając uwagę, że podejmowane działania i inicjatywy wpłynęły na rozwój lokalnego rynku pracy.
Ponadto członkowie Rady wydali pozytywną opinię w sprawie:
- zmian w podziale limitu środków Funduszu Pracy przeznaczonych w 2019 roku na aktywizację zawodową bezrobotnych i finansowanie pozostałych zadań związanych z obsługą rynku pracy
- uruchomienia nowych kierunków kształcenia:
- w Zespole Szkół Zawodowych nr 1 w Poznaniu w zawodzie technik grafiki i poligrafii cyfrowej
- w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach w zawodzie technik programista.