Powierzenie pracy obywatelowi Ukrainy na podstawie powiadomienia

Print Drukuj
Powiadomienie składa pracodawca lub jego pełnomocnik do powiatowego urzędu pracy właściwego ze względu na swoją siedzibę lub miejsce pobytu stałego w terminie 14 dni od podjęcia pracy przez cudzoziemca.
Powiadomienie uprawnia cudzoziemca do wykonywania pracy bez obowiązku posiadania zezwolenia na pracę, czy oświadczenia.
Praca cudzoziemca w związku ze złożonym powiadomieniem będzie legalna pod warunkiem, że:
  • jest on obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – na podstawie wizy, zezwolenia na pobyt, zezwolenia jednolitego na pobyt i prace, w ruchu bezwizowym
 lub
  • jest obywatelem Ukrainy, który przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od dnia 24 lutego 2022 r. i deklaruje zamiar pozostania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Na takich samych zasadach jak obywatel Ukrainy, pracę może podjąć jego małżonek nieposiadający obywatelstwa ukraińskiego, jeśli przybył na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej  w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium tego państwa w okresie od dnia 24 lutego 2022 r.
Złożenie powiadomienia o podjęciu pracy przez obywatela Ukrainy nie podlega opłacie. Zmiana pracodawcy jak również każde zawarcie z cudzoziemcem kolejnej umowy, wiąże się z koniecznością złożenia nowego powiadomienia o podjęciu pracy.
Nie ma możliwości wycofania/anulowania złożonego powiadomienia.

Powiadomienie pracodawca składa za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl.

Podstawa prawna:
Ustawa z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. (Dz.U. z 2022 r., poz. 583 ze zm.)


 
Informacje o publikacji dokumentu