Program dla osób młodych „ Stop! młodzieży bez pracy".
1. Cel programu:
Celem programu jest podniesienie kompetencji przydatnych na rynku pracy oraz podniesienie szans na uzyskanie zatrudnienia lub samozatrudnienie osób młodych do
30 roku życia.
Program zakłada:
- zwiększenie kompetencji, wzmocnienie mocnych stron uczestników, a przez to lepsze przygotowanie do podjęcia zatrudnienia
- wzrost umiejętności poruszania się po rynku pracy
- zwiększenie wiedzy na temat oferowanych form wsparcia przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
- zwiększenie motywacji do dalszego kształcenia i podejmowania zatrudnienia
2. Działania zastosowane w programie:
2.1. Osoby do 30 roku życia rejestrujące w PUP w Poznaniu.
warsztaty zawodowe pn.: „Młodzież działa!". Warsztaty prowadzone są przez doradcę zawodowego posiadającego wieloletnie doświadczenie zawodowe w obszarze rynku pracy. Tematyka warsztatów:
- metody i sposoby poszukiwania pracy,
- zasady poprawnego tworzenia dokumentów aplikacyjnych,
- techniki autoprezentacji podczas rozmowy kwalifikacyjnej,
- zagadnienia związane z motywacją do podejmowania pracy,
- usługi i instrumenty rynku pracy oferowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu
- zasady działania sieci europejskich służb zatrudnienia oraz bezpiecznego poszukiwania pracy za granicą.
- zakres działalności Poznańskiego Ośrodka Wspierania Przedsiębiorczości,
- testy predyspozycji zawodowych dla każdego z uczestników przeprowadzone z użyciem standaryzowanych metod.
Pakiet działań zastosowany podczas warsztatów umożliwia osobom do 30 roku życia uzyskanie kompleksowych informacji nt. aktualnej sytuacji na lokalnym rynku pracy, poszukiwania zatrudnienia i oferty wsparcia ich w znalezieniu odpowiedniej, satysfakcjonującej pracy.
2.2 Młodzież nie rejestrująca się w urzędzie pracy.
Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu obejmuje zakresem działania także osoby młode w wieku szkolnym i studentów. Docierając do jak najszerszej liczby młodzieży Urząd podejmuje działania w ich środowisku - współpracując z licznymi szkołami Poznania i powiatu poznańskiego oraz poznańskimi uczelniami.
Wsparcie profesjonalnego doradcy zawodowego daje korzyści na każdym etapie kształcenia. Nie tylko ułatwia odpowiedni wybór zawodu, poznanie tendencji panujących obecnie i w przyszłości na rynku pracy, indywidualnych możliwości późniejszego podjęcia pracy, ale także nabycia umiejętności poruszania się po rynku zatrudnienia i elastycznego korzystania z umiejętności uzyskanych w trakcie kształcenia, co ogranicza trudności w przystosowaniu się do zmieniającego się rynku pracy.
Realizacja zadań obejmuje:
- udział w licznych wydarzeniach organizowanych przez różne podmioty, Targach Edukacyjnych, giełdach pracy, spotkaniach z reprezentantami placówek oświatowych, młodzieżą, rodzicami, konferencjach.
- współpraca ze szkołami - prowadzenie spotkań informacyjnych nt. rynku pracy dla uczniów, nauczycieli i rodziców, promocja świadomego wyboru ścieżki kariery zawodowej, wzbogacenie wiedzy na temat poradnictwa edukacyjno‐zawodowego
- prelekcje dla studentów - informacje na temat sytuacji absolwentów uczelni na lokalnym rynku pracy i możliwości zatrudnienia, także w oparciu o ofertę Urzędu
- udział w kolejnych edycjach „Programu Bezpieczne Praktyki i Środowisko" realizowanego przez Naczelną Organizację Techniczną przy udziale uczelni technicznych, który przygotowuje młode kadry techniczne do bezpiecznego wykonywania zawodu. W ramach Programu specjaliści Urzędu prowadzą warsztaty ze studentami nt. rynku pracy i dostępnych w urzędach pracy formach pomocy w wejściu na rynek pracy.
- współpraca Poznańskiego Ośrodka Przedsiębiorczości z lokalnymi szkołami w Poznaniu i powiecie poznańskim, gdzie doradcy Ośrodka prowadzą lekcje przedsiębiorczości w ramach autorskiego programu „Młody=przedsiębiorczy" oraz poznańskimi uczelniami prowadząc zajęcia, warsztaty i prelekcje dla studentów i kadry akademickiej.
- udział w Światowym Tygodniu Przedsiębiorczości, udział w licznych targach pracy organizowanych przez różne podmioty.
Jesteś zainteresowany udziałem w programie? Zadzwoń: 61 8345 692