Prawo do refundacji kosztów opieki nad dzieckiem lub osobą zależną mają osoby z ustalonym II profilem pomocy spełniające poniższe kryteria.
Zasady refundacji kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi do 6 roku życia lub osobą zależną
Podstawa prawna: art. 61 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
(j.t. Dz. U z 2018 r., poz. 1265 z późn. zm.)
§ 1
Postanowienia ogólne - Użyte w zasadach refundacji kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi pojęcia oznaczają:
a) minimalne wynagrodzenie za pracę – kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę pracowników, przysługująca za pracę w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy, ogłoszona na podstawie ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (t.j. Dz.U. 2018 r. poz. 2177);
b) osoba zależna - osoba wymagająca ze względu na stan zdrowia lub wiek stałej opieki, połączona więzami rodzinnymi lub powinowactwem z osobą objętą usługami lub instrumentami rynku pracy lub pozostającą z nią we wspólnym gospodarstwie domowym;
c) wnioskodawca –osobę występującą o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi do 6 roku życia w związku z podjęciem zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej lub odbywającą na podstawie skierowania Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu staż, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie.
- Refundacji kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi dokonuje się na podstawie art. 61 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (j.t. Dz.U. z 2018 r., poz. 1265 ze zm.) oraz niniejszych zasad.
- Podstawą ubiegania się o zwrot kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi jest jednorazowe złożenie wniosku o refundację kosztów opieki nad dzieckiem /dziećmi, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do niniejszych zasad, wraz z wymienionymi we wniosku załącznikami.
- Refundacje przyznaje się osobie, która podjęła formę aktywizacji wskazaną w § 2 lit. a i b poniosła koszty związane z opieką nad dzieckiem lub osobą zależną.
Wniosek należy złożyć w terminie 1 miesiąca od dnia poniesienia przedmiotowych kosztów.
- Urząd zastrzega sobie możliwość nierozpatrzenia wniosków zawierających błędy formalne, złożonych po terminie ( o którym mowa w pkt.4), lub złożonych bez wymaganych załączników, albo wypełnionych nieczytelnie.
- Wnioski rozpatrywane są przez Komisję opiniującą powołaną przez Dyrektora Urzędu.
- O odmowie refundacji kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi lub osobą zależną Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu zawiadamia wnioskodawcę pisemnie, w terminie 30 dni od dnia złożenia wniosku.
- Refundacja kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi ma charakter fakultatywny, tym samym wnioski rozpatrzone negatywnie nie podlegają procedurze odwoławczej.
- Refundacja dokonywana jest na podstawie zawartej umowy.
- Liczba osób objętych przedmiotowym wsparciem uzależniona jest od posiadanych środków przeznaczonych na ten cel w danym roku budżetowym.
§ 2
Osoby uprawnione
O refundację kosztów opieki nad dzieckiem/dziećmi może wnioskować osoba, która spełnia następujące warunki:
a) podjęła zatrudnienie lub inną pracę zarobkową,
b) na podstawie skierowania Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu odbywa staż u pracodawcy, przygotowanie zawodowe dorosłych lub szkolenie.
c) osiągnęła miesięcznie z tytułu podjęcia zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, lub odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia, przychód nieprzekraczający minimalnego wynagrodzenia za pracę.
§ 3
Okresy przysługiwania refundacji
Refundacja przysługuje w okresie :
a) zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej, nie dłużej niż do 6 miesięcy,
b) odbywania stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub szkolenia.
§ 4
Warunki udzielenia refundacji
- Refundacji dokonuje się po złożeniu wniosku i udokumentowaniu poniesionych kosztów, w wysokości o której mowa w pkt 5.
- Do wniosku należy dołączyć:
a) umowę o pracę lub o wykonywaniu innej pracy zarobkowej, aktualne zaświadczenie o odbywaniu stażu, przygotowania zawodowego dorosłych, szkolenia.
b) rachunki/faktury potwierdzające wysokość poniesionych kosztów z tytułu opieki nad dzieckiem lub dziećmi.
c) zaświadczenie potwierdzające wysokość osiąganych przychodów w miesiącu, za który przysługuje refundacja.
d) w przypadku opieki nad osoba zależną, dodatkowo dokument potwierdzający więzy rodzinne lub powinowactwo
- Urząd zastrzega sobie możliwość żądania dodatkowych dokumentów niezbędnych do rozpatrzenia wniosku.
- Refundacja następuje po złożeniu rozliczenia poniesionych kosztów, którego wzór stanowi załącznik nr 2 do niniejszych zasad, w terminie 14 dni od dnia złożenia rozliczenia.
Rozliczenie kosztów należy złożyć do 20 dnia każdego miesiąca, następującego po miesiącu, za który poniesiono koszty opieki.
- Refundacja kosztów następuje w wysokości uzgodnionej nie wyższej jednak niż połowa zasiłku dla bezrobotnych, o którym mowa w art. 72 ust. 1 pkt. 1 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, na każde dziecko, na opiekę którego poniesiono koszty.
- W przypadku refundacji za niepełny miesiąc, kwota refundacji naliczana jest proporcjonalnie do okresu, za który przysługuje refundacja.
Kwotę refundacji ustala się dzieląc określoną w umowie wysokość refundacji przez 30 i mnożąc przez liczbę dni kalendarzowych, za które przysługuje refundacja.
- Refundacja dokonywana jest w okresach miesięcznych na rachunek wskazany przez wnioskodawcę w rozliczeniu kosztów refundacji.
- Wzór wniosku oraz oświadczenia można uzyskać w Punkcie informacyjnym Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu oraz pobrać ze strony internetowej Urzędu (poznan.praca.gov.pl).
- Wnioski wraz z kompletem dokumentów składa się w kancelarii Powiatowego Urzędu Pracy w Poznaniu.
§ 5
Refundacja kosztów opieki nad osobą zależną następuje na zasadach określonych w § 1 - 5 niniejszych zasad.